Historia Polonii – jest ściśle związana z Kombinatem Bawełnianym i jego budową. Zaczęło się jak to się przeważnie dzieje – od sekcji piłki nożnej – tej najpopularniejszej Gałęzi sportu. Z chwilą ukończenia budowy Kombinatu, zaczęły powstawać przy Klubie inne sekcje. I tak poza piłka nożną Polonia miała czynne również sekcje siatkówki męskiej i żeńskiej, kolarską, szermierczą i tenisa stołowego .

Najważniejszym problemem  ,,Polonii’’ jest podobne jak w większości klubów –brak odpowiedniego lokalu na świetlicę oraz boiska. Co do świetlicy to na razie ,,Polonia’’ ma przytułek w świetlicy Bursy a może być, że i stamtąd w każdej chwili usunięta zostanie gdyż do tego lokalu mają pretensje również inni jeszcze współużytkownicy. Lokal Polonii przy ul. Wyzwolenia nie służy na razie rozwojowi tego klubu. Polonia przejęła tradycje dawnego ‘’Zrywu’’ i jest wybitnie dzielnicowym Klubem. Bazuje na młodzieży i sympatykach z Bugaja i w tamtej dzielnicy powinna mieć swoją dzielnicę.

Nie mała wagę dla rozwoju Klubu ma posiadanie własnego boiska. Swego czasu przy zakładzie był kawałek placu i młodzież z całej dzielnicy mogą tam trenować. Później ta imitacja boiska została zlikwidowana, treningi jak zawody trzeba przeprowadzać na boisku za parkiem, co jest bardzo kosztowne i uciążliwe .Ilość trenujących wybitnie się więc zmniejszyła. Jest w planie budowa boiska na Bugaju, ale to muzyka dalekiej przyszłości.

Polonią opiekują się dwa zakłady pracy : PZPB i Piotrkowska Fabryka Mebli .Opieka ta jest raczej symboliczna. PZPB, które dysponowały w bieżącym roku olbrzymim funduszem zakładowym wyasygnowały na rozwój sportu kwotę 33 tyś. zł.(i to po długich targach). Fabryka Mebli dała ze swych funduszy 10 tyś. Zł. Jeżeli wziąć pod uwagę że PZPB to zakład młodzieżowy i w nim powinno kłaść się nacisk na rozwój sportu ,wówczas łatwo zorientować się ,że Polonia potraktowana została po macoszemu.

Rozwój sekcji sportowych w Polonii nie przebiega prawidłowo, za co niektórzy mają pretensję i to słusznie  ,,Bawełna ‘’ w swym zakładzie ma 80 proc kobiet i to przeważnie młodych. Jedyna sekcja kobieca-siatkówka nie zaspakaja sportowych ambicji-kobiety bardzo lubią gimnastykę ,piłkę koszykową ,szczypiorniaka i królową sportów-lekkoatletykę.
Warunki do organizacji dodatkowych sekcji sportowych są. Trzeba tylko zainteresować tym, aktyw sportowy Polonii ,który jest bardzo ofiarny ,daje duży wkład pracy, kosztem nieraz osobistych wyrzeczeń. Piłka nożna-wiadomo, to bardzo popularna dziedzina sportu ,ale nie wszyscy w nią grają i nie dla wszystkich jest miejsce w drużynie …

Polonia to klub dużych możliwości ,bogatych robotniczych tradycji i nie można pozwolić, żeby pozostał w cieniu. Młodzież kocha sport, a jeżeli nie pozwala się jej wyżywać w sporcie-wyżywa się w chuligaństwie, a to nie jest naszym celem.

Udostępnij:

Like this:

Like Loading...
%d bloggers like this: